Facebook VR Destekli Sosyal Ağının Ilk Gösterimini Yaptı

Facebook bugün hiç kuşku yokki bir sosyal ağdan daha fazlasını sunuyor.Facebook 18 Mayıs 2012 tarihinden halka arzın ardından 5 yıla yakın bir süre geçti.İnternet sektöründe son 10 yılın en büyük halka arzı oldu buna pararel olarak şirket yıllar geçtikçe büyümeye ve küresel bir marka olma yolunca çok büyük yol kateddi.

Bu büyüme beraberinde yeni projeler,yeni yatırımlar ve daha çok büyümek için çeşitli yollar aramasına neden oldu.Şüphesiz en ilgi çekici olaylarından biri 2 yıl önce Occulus VR’ı satın almaları oldu.Mark Zuckerberg bu alımın ardından bir dizi amaçlarını açıklamış oldu.

Zuckerberg yaptığı konuşmada 3 ana maddeden oluşan yenilikçi hedeflerini sıraladı.Bunlar;

  • Bir:Dünyadaki herkesi bağlantılı hale getirmek

  • İki:Dünyayı anlamak ve iyi yorumlamak

  • Üç:Bilgi ekonomisini inşa etmek

Bu maddelerinde bize anlattığı üzere facebook küresel bir marka ve insanların kullandığı bir sosyal ağ mecrası olmaktan öte hedeflere sahip.OcculusVR satın almasındaki sebepleri ve meyvelerini bugün daha iyi anlıyoruz.İlk gösterimlerini yaptığı VR deneyimli sosyal ağ prototipi bunu gözler önüne seriyor.Facebook teknoloji trendlerini takip ederek tahminimizce bu gösterimle beraber VR teknolojisini insanların normal bir hayattaymışcasına yaşamasını sağlamak ve bu teknolojinin nimetlerinden yararlanmak.


Facebook’un gösterdiği bu demo 5-7 Ekimde yapılan OcculusVR’ın geliştirici konferansında Mark Zuckerberg tarafından gösterildi.Bu demoda iki facebook çalışanı birbiriyle bu mecrada bağlantı kuruyor.Bu bağlantı sırasında sanallaştırılmış avatarlar şeklinde gözüken bireylerin yüz mimikleri birebir aktarılabiliyor.Facebook bu olaylar için Occulus’un touch kontrolcüsünü kullanıyor.

Bu demo bize şunu gösteriyor.İleride sosyal ağlar geliştiriciler tarafından kurulan sanal dünyada yaşanıcak.İnsanlar istediği ortamlarda bulunabilecek görüşüp oyun oynayabilecek.Bir masa etrafında oturup okey oynayabilecek.

Bu demo elbette bir yol gösterici ve motive kaynağı olsada dediğimiz ve hayal ettiğimiz dünyalar için epey küçük bir adım ancak ileride neler olabileceğini görebiliyoruz.İleride VR başlıkları ile facebook’a girebilmemiz mümkün olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir