İonic Framework Giriş (Video)

Ionic framework giriş dersinde videoda da izlediğiniz gibi ionicframework.com adresine giriş yapıyoruz.NodeJs kurulumunu yapıyoruz.Videoyu çekmeden önce nodejs kurulumu yaptığımdan dolayı kurulum aşamasını esgeçtim.Download linkini tıklayıp ileri-ileri diyerek bir ayarlama yapmadan kurulumu gerçekleştiriyoruz.
Ardından cordova ve ionic kurulumuna geçiyoruz.

 

[00:00-00:20].Saniyeler arasında nodejs kurulumu ve sonrası.NodeJs kurmamızın sebebi npm paket yöneticisi kurmak ve konsol üzerinden npm paketlerini indirmek.Cordova ve ionic bir npm paketi olarak cihazımıza indiriyoruz.Cordova Apache’nin çıkardığı mobil cihazların javascript ile konuşabildiği modüler kullanıma müsait bir ara platformdur.Yani siz javascript üzerinden telefonun kamerasına,gps modülüne ulaşabiliyoruz.

[00:20-01:40].Saniyeler arasında cordova ve ionic kurulumlarını gerçekleştiriyoruz.Yazdığımız bir satır kod ile iki paketi kurulumunu yapıyoruz.

[01:40-02:20].Saniyeler arasında cordova üzerinden template olan projeyi indiriyoruz ve sistem otomatik zipten çıkarıp proje isminde klasör oluşturuyor.Burada dikkat edilecek husus 3 adet template oluşu blank(boş standart template),tabs(tablardan oluşan template) ve sidemenu(sağdan ve soldan kaydırılıp açılan template).

[02:20-Sonuna] kadar olan kısmında ise projenin www klasöründe açılıp editlenmesi.Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise projelerin önizlemesi yapılırken bu metodlardan en basiti olan serve komutunun projede değişiklik yapıldığı an anında güncelleniyor oluşu.

Bu derste ionic üzerinden proje oluşturma kurulumu konusuna girdik bundan sonra veritabanı,servisler,layout ve gui sistemleri ile devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir