Javada Yapılandırıcı Metodlar (Constructor)

Java üzerinde ve diğer nesne yönelikli dillerde yapılandırıcı metodlar nesnenin ilk halidir.Java ve diğer oop dillerde nesnelerin birleşimi programı oluşturur.C++,C gibi dillerde ise fonksiyonların birleşimi programı oluşturur.Java üzerinden konuşacak olursak yapılandırıcı metodlar başlangıç ve ilk işlemlerin yapıldığı fonksiyondur.Bunu günlük hayattan önemini anlatmak gerekirse spor yapan insanlar başlamadan önce ısınmaları gerekir vücudu alıştırmak gerekiyor spor yapmaya uygun duruma gelmek için.

Constructor metodlar için ise durum budur.Nesne işlemini yapmadan önceki başlangıç olayları gerçekleşir.Java platformunda yapılandırıcı metodlar sınıf isimleriyle aynı olmalıdır.Bunun nedeni yapılandırıcı metod olabildiğini anlayabilmesi.

  • Yapılandırıcı metodlar parametre alabilirler.
  • Bir sınıftaki yapılandırıcı metod birden fazla olabilir.

Bir sınıfta birden fazla yapılandırıcı metod yazılması demek birbirinin aynısı olabileceği anlamına gelmiyor.Aksine birbirinden ayırt edilmesi gerekiyorki hangisi çalıştırılacağı anlaşılabilsin.

class islemler{
public islemler(){
//yapılandırıcı metod
}
public islemler(int deger){
//yapılandırıcı metod
}
}

islemler sınıfının yapılandırıcı metodları örnekteki gibidir.Parametre ve parametresiz olarak birden fazla oluşturulabiliyor.Yani new islemler(); dediğimizde yapılandırıcı metodlar çalışmış olur.

Yapılandırıcı metodlar dönüş değeri almazlar.Bu default olarak void olduğu anlamınada gelmiyor.Yapılandırıcı metodlar çıkmak işlemi kesmek istiyorsak return anahtar sözcüğü kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir