Mobil Market Optimizasyonu (ASO)

 Mobil uygulamaların her geçen gün dahada çoğalması,pazarın değerli olması ve her gün mobil cihazların sayısının bir önceki güne oranla şaşılır derecede artışı bu sektöre olan ilgi alakayı oldukça arttırmıştır.

Application Search Optimization

Günümüzde mobil cihazları kullanan kullanıcıların statista 2016 verilerine göre bir gününün 3.2 saatini mobil cihazlara ayırması pazarın ne kadar köklü ve gelecektede büyüyeceğinin en açık kanıtı aslında.

app-store-optimization_birklik

Mobil Market Optimizasyonu

Yapılan araştırmaların bir diğeri ise 2018 başına kadar mobil uygulamalarda indirme sayılarının 15 milyon ücretli,250 milyonsa ücretsiz olacağını gösteriyor.Pazar payı ise 100 milyar dolar.

ASO aslında Application Search Optimization kısaltılmışıdır.Türkçesi uygulama arama optimizasyonu olarak çevirebiliriz.Aso ne demek ? diye sorarsakta marketlerdeki bir uygulamanın daha çok kullanıcıya erişebilmesi için olan kriterlerin oluşturduğu kavram diyebiliriz.Yani uygulama arama optimizasyonu yaptığımızda uygulamamızın daha çok kullanıcıya erişmesini amaçlamış oluyoruz.

Günümüzde uygulama marketlerine ulaşan kullanıcıların yarısından çoğu aramalar sonucunda istediği uygulamayı buluyor.Yani bunu açıklamak gerekirse siz bir uygulama yazdığınızda kullanmasını istediğiniz kullanıcılar bulabilmek için arama sonuçlarında üst sıralara çıkmış olmanız gerekiyor.Bunların dışında editörlerin seçimi ya da top listlerde de çıkmanız işinizi çok kolaylaştıracaktır ama bunun için bir çok başarı kriterini yerine getirmiş olmanız gerekiyor.

ASO da temel amaç rakip uygulamaları takip etmekten geçiyor.Siz rakiplerinizi analiz edip onların başlık,açıklama,meta tag,kullanıcı deneyimleri,resimleri gibi optimizasyona direk etkisi olan başlıklara rakip olabilmeniz gerekiyor.

Onları Takip Edin

birklik_asoRakip uygulamaları takip edip hamle yaptığınızda başarıya ulaşmanız oldukça basit.Tabiki bunların yanında uygulamanın çıkış zamanı,kategorisi,rakiplerinin dişliliği,reklam ve viral dağılımda oldukça önemli.

Aso konusunda hizmet almak istiyorsanız iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.